+420 733 734 348  beck@beck.cz

2. vydání

Vnitrostátní aplikace práva Evropské unie. 2. vydání

Monografie | 600 stran | vydáno 09. 12. 2022
Více Méně
  • 1 190 Kč

Skladem

Vydáním této knihy jsme společně s tiskárnou FINIDR zasadili jeden nový strom.

Právo EU má vícero vrstev. Tu první představuje vrstva lucemburská či lucembursko-bruselská. Obsahuje vizi jednotné vnitrostátní aplikace práva EU ve všech členských státech a vychází především z judikatury Soudního dvora EU a unijní legislativy. Druhá je vrstva ústavní, plynoucí z ústavního zakotvení českého členství v EU a z... Více

Související tituly

Více o titulu

Právo EU má vícero vrstev. Tu první představuje vrstva lucemburská či lucembursko-bruselská. Obsahuje vizi jednotné vnitrostátní aplikace práva EU ve všech členských státech a vychází především z judikatury Soudního dvora EU a unijní legislativy. Druhá je vrstva ústavní, plynoucí z ústavního zakotvení českého členství v EU a z judikatury Ústavního soudu či českých vrcholných soudů. Konečně třetí vrstvu tvoří aplikační praxe jednotlivých soudů či správních orgánů, která je ukotvena v českých procesních kodifikacích a v českém institucionálním rámci.

Druhé vydání této knihy se ke čtenářům dostává po více než 10 letech od vydání prvního. Cíl však zůstává stejný. Je jím snaha provést českého praktikujícího právníka základy vnitrostátní aplikace práva EU a nabídnout odpověď na otázky, co, jak a proč mám s tím unijním právem dělat v rámci konkrétního sporu před českými soudy či správními orgány. Ambicí je poskytnout nejenom základní vodítka plynoucí z judikatury Soudního dvora EU, ale především vodítka lokalizovaná do českého právního prostředí. Publikace tak propojuje zmíněné unijní a vnitrostátní vrstvy v jeden obraz. Kniha podrobně rozebírá základní principy vnitrostátní aplikace unijního práva, jako jsou přímý účinek, souladný výklad, přednost unijního práva včetně otázek ústavnosti a ochrany základních práv anebo odpovědnost za škodu způsobenou porušením unijního práva. Činí tak čtivou a přístupnou formou, za pomoci příkladů a kazuistiky. Rozsahem a hloubkou zohlednění unijní a české aplikační praxe představuje publikace nepostradatelného průvodce každého českého právníka po jeho evropském osudu.

Prázdninové dvojčíslo 7-8/2023 Bulletinu advokacie uveřejnilo v rubrice „z odborné literatury“ recenzi, jíž se zhostila JUDr. Marika Zahradníčková z Právnické fakulty Masarykovy univerzity v Brně a kterou si v plném znění můžete přečíst na našem blogu ZDE.

Detaily

  • Objednací číslo: BEP10
  • ISBN: 978-80-7400-896-2
  • Vydání: 2.
  • Datum vydání: 09. 12. 2022
  • Typ publikace: Monografie
  • Počet stran: 600

Ke stažení